ZÁKLADNÍ ŠKOLA PROFESORA Z. MATĚJČKA V MOSTĚ

 

Profesor Zdeněk Matějček

Základní škola profesora Zdeňka Matějčka v Mostě vznikla v roce 1993. Protože se škola specializovala na práci se žáky s poruchami učení a chování, byl její původní název Základní škola pro žáky se specifickými poruchami učení a specifickými poruchami chování. S měnící se legislativou se proměňoval i její název. Svůj nynější název získala v roce 2005 se svolením paní J. Matějčkové.

 ZDENĚK MATĚJČEK (16. 8. 1922 – 26. 10. 2004)

Pan profesor Zdeněk Matějček je známý jako autor mnoha článků a knih o výchově a dětské psychologii. To, co pana profesora Matějčka však nejvíce charakterizuje, je jeho laskavý a citlivý přístup k dítěti a lidskému životu vůbec, schopnost dodávat odvahu a vyzývat k naději za všech okolností. Byl bez rozdílu milován všemi, se kterými přišel do styku. Svými publikacemi a osobním kouzlem oslovoval nejenom studenty a kolegy, ale také rodiny dětí, které se ocitly v životních nesnázích.

Zdeněk Matějček se narodil v roce 1922 ve východních Čechách. Jeho otec byl ředitelem kladrubského hřebčína. Právě sem se Matějček rád vracel ve vzpomínkách. Byl spoluzakladatelem a prvním předsedou sdružení, které do terapie dětí zapojilo i domácí zvířata, například psy nebo koně. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval češtinu a filozofii (jejíž součástí byla tehdy i psychologie).

Pan profesor Zdeněk Matějček byl členem mnoha profesních organizací v Čechách i v zahraničí. Za celoživotní dílo získal několik významných ocenění: Medaili J. E. Purkyně České lékařské společnosti, cenu za výzkum „First International Award“ Dyslexia Association v USA, čestný doktorát Univerzity of Saskatchenan v Kanadě, medaili „Za zásluhy“ od prezidenta České republiky, medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, „Za celoživotní tvůrčí pedagogickou činnost“ a cenu Pangea udílenou za mimořádné zásluhy o nápravu věcí lidských.

 

Nejznámější díla prof. Zdeňka Matějčka:

Co děti nejvíce potřebují

Co, kdy a jak ve výchově dětí

Děti, rodina a stres

Dyslexie – specifické poruchy učení

Krizové situace v rodině očima dítěte

Náhradní rodinná péče

Nevlastní rodiče a nevlastní děti

Osvojení a pěstounská péče

Po dobrém nebo po zlém?

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte

Rodiče a děti

Rodičům na nejhezčí cestu

Škola rodičů

 

zsdysmost © 2013